5 argumentów dlaczego warto wysłać 2-latka do przedszkola. Sprawdź!

Czy wybierać przedszkole dla dwuletniego dziecka? Ten temat bardzo polaryzuje osoby, które mają dzieci w tym wieku. Ja przedstawię i rozpiszę 5 argumentów na to dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola już w wieku 2 lat, zapraszam do sprawdzenia wpisu.

Spis argumentów za 2 letnim dzieckiem w przedszkolu:

  1. Nauka samodzielności dwulatka w przedszkolu;
  2. Poprawianie aspektów związanych z mówieniem dwulatka;
  3. Krótkie, a intensywne okresy przebywania dwulatka w przedszkolu;
  4. Otaczanie dwulatków szczególna opieką;
  5. Rzeczy należące do najbliższych pomogą dwulatkowi poradzić sobie w przedszkolu.

W dalszej części mojego artykułu rozłożę powyższe argumenty na czynniki pierwsze. Warto podkreślić, że takie małe dzieci mają jak najbardziej szansę odpowiednio szybko odnaleźć wspólny język z innymi przedszkolakami. Niestety ten pomysł, jak wynika z dyskusji na forach, budzi wiele wątpliwości u rodziców. Czy jest się naprawdę czego bać? Zachęcam do przeczytania mojego artykułu w tym temacie.

dlaczego wysłać 2-latka do przedszkola

Nauka samodzielności dwulatka w przedszkolu

Wymienianie argumentów za wysłaniem dwulatka należy rozpocząć od rozważań na temat samodzielności. Jak wynika z wielu badań znanych psychologów dziecięcych to ona jest bardzo istotnym elementem w rozwoju młodego człowieka. Jest wiele placówek dla przykładu przedszkole Jaroty, gdzie kadra doskonale wie o tym jak ważna jest samodzielność dziecka.

Właśnie dzięki samodzielności dziecko, nawet dwuletnie, może być pewne siebie i lepiej znajdować swoje miejsce w grupie. Oczywiście, dwulatek nie będzie robił wszystkiego doskonale, ale jeśli wcześniej w domu mógł po prostu jeść zupkę łyżką lub zakładać czapkę czy buty to będzie czuł się pewniej w przedszkolu.

dlaczego wysłać 2-latka do przedszkola

Poprawianie aspektów związanych z mówieniem dwulatka

Wiadomo, że we wszystkich przedszkolach początki bywają bardzo trudne, ale jeśli dziecko dobrze się porozumiewa może to ułatwić jego start w grupie rówieśniczej. Jeżeli jest inaczej należy powiedzieć o tym wychowawcy, który na pewno będzie wiedział jak zająć się takim maluszkiem. To bardzo istotny argument na wysłanie dziecka do przedszkola w wieku dwóch lata – im szybciej będzie próbowało rozmawiać z innymi dziećmi tym lepiej dla samego dziecka.

Krótkie, a intensywne okresy przebywania dwulatka w przedszkolu

Powszechnie wiadomo, że system nerwowy dwulatka jest bardzo wrażliwy. Czasem trudno mu jest wytrzymać wśród innych dzieci. Dodatkowo maluch bardzo szybko czuje zmęczenie lub znudzenie. Ma też znacznie większą większą potrzebę snu. Krótsze, a bardziej intensywne przebywanie w przedszkolu jest bardzo ważnym aspektem dla dwulatka. Dlatego jeśli przedszkole, które wybierzesz oferuje możliwość wcześniejszego odebrania dziecka z placówki to warto je tam wysłać.

Otaczanie dwulatków szczególna opieką

Warto też dodać, że w wielu przedszkolach dwulatki mogą oczekiwać szczególnej opieki. Przywołane powyżej  przedszkole Jaroty też w ten sposób traktuje najmłodszych przedszkolaków. Zazwyczaj bywa tak, że maluszek zwykle upodoba sobie jedną z  pań opiekunek i stara się być jak najbliżej niej, przez takie zachowania można z czystym sumieniem polecić wybór przedszkola dla dwulatka.

dlaczego wysłać 2-latka do przedszkola

Rzeczy należące do najbliższych pomogą dwulatkowi poradzić sobie w przedszkolu

Co może być taką rzeczą? Znajomo pachnący kocyk, zdjęcie rodzica przywołujące pozytywne skojarzenia, przyjemna przytulanka, lub chociażby cokolwiek co pomaga uspokoić się dziecku. Taki przedmiot może być dla dwulatka bardzo istotny w nowym przedszkolu.

Podsumowanie – moja opinia

Wg mnie 2-latek w przedszkolu może poradzić sobie świetnie. Pod warunkiem, że spełnione zostaną powyższe aspekty. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny i warto jest przemyśleć kilka razy wysłanie malucha do przedszkola w wieku 2 lat. Kiedy Twoje dziecko poszło do przedszkola? Jakie jest Twoje zdanie w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *