Badania usg

Skrót badania usg oznacza badania ultrasonograficzne, które można zastosować w diagnostyce prawie każdego narządu wewnętrznego, jak i części ciała. Dzięki niemu można zbadać pacjenta, dobrać leczenie i ocenić stan zdrowia. Badania usg pozwalają zajrzeć wewnątrz organizmu i pomagają lekarzowi podjąć decyzję odnośnie diagnozy. Wykonuje się je za pomocą aparatu ultrasonograficznego, dzięki czemu są bezinwazyjne i bezbolesne. Pacjent jest bezpieczny i pewny, że nie poczuje oddziaływania badania usg.

Kilka słów o USG

Badania usg są sposobem na bezinwazyjne sprawdzenie stanu i kondycji narządów wewnętrznych, jak i zewnętrznych z dokładnością nawet do 0,1 mm. Dzięki tej precyzji łatwo wykryć nieprawidłowość i zlecić odpowiednie leczenie. Ponadto badania usg to doskonała możliwość profilaktyki. Pozwalają wcześnie wykryć rozwijające się schorzenie, a w czasie ciąży to najlepszy sposób na ocenę stanu zdrowia płodu bez ingerencji. Badania usg wykorzystują ultradźwięki, a powstająca fala dźwiękowa dochodzi do badanego narządu.

Najpopularniejsze badane części ciała

Badania usg są często wykorzystywane jako ocena stanu zdrowia płodu, ale także lekarze nie rzadko zlecają je, aby zbadać tarczycę, piersi czy serce. Regularne badanie piersi u kobiet to podstawa profilaktyki, ponieważ rak piersi to jeden z najczęstszych przypadków. Im wcześniej wykryje się zmiany, tym większe prawdopodobieństwo, że choroba zostanie wyeliminowana. To ważne dla każdej kobiety, ale jeszcze bardziej dla tych, u których w rodzinie wystąpił już przypadek tej choroby.

Dowiedz się więcej na https://www.laser.opole.pl/badania-usg.html