Budowa centrów logistycznych

W dzisiejszych czasach logistyka odgrywa kluczową rolę w niemal każdej gałęzi gospodarki skupionej na handlu i przemyśle. Przepływ towarów, półproduktów, podzespołów itp. oraz sprawne zarządzanie logistyczne obejmujące transport i wysyłkę stanowią o mocnych stronach nie tylko poszczególnych przedsiębiorstw, ale i całych regionów, dając im przewagę nad konkurencją. Zatem nic dziwnego, że budowa centrów logistycznych staje się coraz to popularniejszą inwestycją wśród samorządów chcących podnieść atrakcyjność regionalnej gospodarki.

Czym są centra logistyczne?

Centra logistyczne to miejsca, w których na stosunkowo małym obszarze skupia się wiele firm zajmujących się produkcją oraz przepływem towarów. Budowa centrów logistycznych umożliwia sprawne świadczenie usług logistycznych w obrębie tego obszaru, co znacznie skraca czas realizacji wysyłki produktów do Klientów oraz transportu różnego rodzaju materiałów dostarczanych do firmowych magazynów.

Skupienie wielu podmiotów gospodarczych w jednym miejscu znacząco obniża koszty budowy hal magazynowych i produkcyjnych. Nierzadko zdarza się, że z jednej hali korzysta kilka małych lub średnich firm, dzieląc między sobą koszty jej eksploatacji. Budowa centrów logistycznych jest więc także szansą dla lokalnych przedsiębiorców, którzy nie dysponują dużym budżetem.

budowa centrów logistycznych

Hale logistyczne — jakość, bezpieczeństwo i ekonomia

Budowa centrów logistycznych z założenia koncentruje się na halach logistycznych. Hale zazwyczaj zbudowane są z lekkich stalowych konstrukcji i charakteryzują się relatywnie niską ceną w stosunku do murowanych alternatyw oraz szybkością, z jaką można je postawić i rozbudowywać. Hale przed oddaniem do użytku muszą spełnić szereg wymagań dotyczących BHP takich jak wentylacja, zabezpieczenia przeciwpożarowe czy zabezpieczenia materiałów niebezpiecznych wykorzystywanych w produkcji.

Coraz częściej zamiast tradycyjnych hal wykorzystuje się również magazyny samonośne. W tej specyficznej konstrukcji regały wysokiego składowania pełnią rolę wspierającą dla całej budowli. Jest to droższe, ale bardzo efektywne rozwiązanie, gdyż pozwala magazynować bardzo dużo towaru na małej przestrzeni. Budowa centrów logistycznych pozwala zatem na wprowadzenie szeregu technologicznych innowacji oraz pozwala na racjonalne i maksymalnie efektywne zagospodarowanie przestrzeni.

Budowa centrów logistycznych to zatem szansa nie tylko dla dużych, ugruntowanych na rynku firm, ale również dla mniejszych przedsiębiorców. Jest to także inwestycja, która zapewnia miejsca pracy i podnosi wartość gospodarczą regionu.

Dowiedz się więcej na https://wibra.pl/budownictwo-przemyslowe/!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *