Ciekawostki dotyczące tego co musimy uczynić zanim rozpocznie się zima.

Rokrocznie wraz z pierwszym opadem śniegu gazety, telewizja i sieć pełne są nieco kpiących nagłówków pt. zima znowu zdziwiła drogowców. Rzeczywiście pomimo zapowiedzi meteorologicznych pierwsze opady białego puchu powodują nierzadko paraliż miasta. Jedynie w zeszłym roku pierwszego dnia opadów w Gdańsku doszło do ogromnych zatorów ulic a także 26 kolizji na drogach z udziałem pojazdów osobowych. We wszystkich winnym okazały się opony, które pomimo zmiany pogody jeszcze nie zostały zmienione na zimowe.

Szykowanie się do zimy winniśmy zaczynać już na przełomie października i grudnia. Da to możliwość nie tylko uniknąć groźnych sytuacji na jezdni ale także kolejek w punktach wyspecjalizowanych w wymianie kół i opon. Opony powinno się zakupić nowe, w dedykowanych ku temu punktach – nie natomiast z drugiej ręki albo niszowej marki. Przyczepność do drogi jest zasadniczym filarem bezpieczeństwa prowadzącego samochód i pozostałych uczestników ruchu drogowego zatem nie powinno się rozważać tej rzeczy byle jak. Z dobrej jakości oponami idziemy do zakładu zajmującego się przygotowaniem naszych kół do poruszania się po drodze. Miejsc tego rodzaju jest mnóstwo, dla przykładu nałożenie i wyważenie opony Gdańsk ma w 47 miejscach rozproszonych w każdej dzielnicy miasta. Koszt takiej usługi wynosi mniej więcej 100 zł, czasem dodatkowo punkty oferują (za specjalną opłatą) „przechowanie” naszych opon letnich. Zapewniają nam takim sposobem zaoszczędzenie miejsca a sobie pełne przekonanie, że do nich powrócimy.

wyważenie opony Gdańsk


Wymiana samych kół jest mniej skomplikowanym zadaniem. Raz wyważone opony winny dopełniać swoją rolę w kolejnych sezonach, bez potrzeby jeżdżenia co roku zakładów wulkanizacyjnych.

Poza oponami powinno się także, przed jesienią, wymienić dywaniki samochodowe na gumowe. W czasie deszczowym są bardziej praktyczne i prostsze w codziennej eksploatacji w trakcie deszczowych dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *