Czemu ważna jest ewidencja czasu pracy?

Każdy, kto choć przez jakiś okres zatrudniony był jako pracownik, bądź też zatrudniał kogoś na tego typu stanowisku w swojej firmie, bez wątpienia zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne, a w zasadzie niezbędne jest respektowanie mnóstwa warunków. Należy do nich z zupełną pewnością ewidencja czasu pracy. Jakikolwiek pracodawca zobowiązany jest do regularnego monitorowania i uzupełniania kart czasu pracy, żeby mieć wszystko udokumentowane oraz nie było żadnych podstaw prawnych, ażeby niesprawiedliwie oskarżyć szefa.
Na samym początku należałoby zaznajomić się z tym, jak wzmiankowane karty generalnie wypełniać, prowadzić oraz porządkować? Najpierw może sprawiać to wrażenie zadania dosyć ciężkiego, jednak jestem w stanie Was zapewnić, że wszystko, co nieznane, najpierw wydaje się niewykonalne, a po jakimś okresie zaczynamy głowić się, czemu wcześniej takie nam się zdawało.
No cóż, strach i niewiedza zawsze mają wielkie oczy!

ewidencja czasu pracy

Ewidencja czasu pracy – sposób na kontrolę pracy

Faktycznie realizowanie ewidencja czasu pracy nie powinna nikomu spowodować choćby najmniejszego problemu.
Tego typu kartę przedstawiającą przebieg i okres pracy, ma się możliwość prowadzić w dowolnej formie. Najistotniejsze jest, ażeby zawierała ona konkretne informacje, takie jak chociażby rozkład pracy w konkretnych dobach oraz czy praca miała także miejsce weekend.
Powinna być źródłem wiedzy o wszelkich nadgodzinach, dyżurach, dniach wolnych oraz każdych nadzwyczajnych ponadprogramowych godzinach spędzonych w pracy, na przykład podczas pracy w punkcie sprzedażowym na wypakowywaniu artykułów oraz odbieraniu dostawy z samego rana.
Muszą trafić tam także dane o tym, czy ktoś nie opuścił zakładu pracy zbyt wcześnie czy czy nie miał wyjątkowego usprawiedliwienia, dzięki któremu mógł pracować krócej. Istotne są też zapisy odnoszące się do nieletnich zatrudnionych i sprawdzanie, czy ich obowiązki oraz okres pracy nie wykraczają poza dozwolone dla nich normy oraz prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *