Czym są studia projektowe? Czy warto się zdecydować na ich usługi?

Studio projektowe to rodzaj firmy zajmującej się – najogólniej mówiąc – projektowaniem i rozwojem produktów.

Kto pracuje w biurze projektowym?

Studia projektowe składają się zwykle z projektantów, programistów, kierowników projektów i innych interesariuszy, którzy wspólnie pracują nad projektem. Często są zatrudniani przez firmy do projektowania i rozwijania swoich produktów lub marek. Pracownia projektowa współpracuje z klientami na wiele różnych sposobów,  doradzając im, projektując ich markę lub rozwijając ich produkt.

Historia powstania

Studia projektowe pojawiły się po raz pierwszy w wyniku rewolucji przemysłowej pod koniec XIX wieku, kiedy projektanci zaczęli wykorzystywać nowe technologie, takie jak fotografia i film, do tworzenia projektów produktów takich jak samochody i meble. W XX wieku przemysł projektowy stawał się coraz bardziej wyspecjalizowany i koncentrował się na dużych korporacjach oraz rozwoju głównych produktów.

W tamtych czasach było wiele typów projektantów, takich jak: projektanci przemysłowi, graficy, projektanci wnętrz i projektanci mody. Podczas rewolucji przemysłowej projektant byłby wspólnikiem w małej firmie specjalizującej się w projektowaniu mechanicznym lub przemysłowym (takim jak John Rivett-Carnac) lub przedsiębiorcą, który projektował nowe produkty na sprzedaż.

studia projektowe

Czym zajmuje się studio projektowe?

Pracownie projektowe oferują obecnie usługi wykraczające poza tradycyjny proces projektowy. Niektóre z tych usług obejmują branding, tworzenie stron internetowych, projektowanie druku i inne. Studia projektowe zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ oferują swoim klientom szeroki zakres kreatywnych usług.

Osoby zgłaszające się do pracowni projektowych mają różne potrzeby, którym należy sprostać. Niektórzy od dawna marzą o idealnym domu, zlecają więc stworzenie jego projektu. Ma być on oczywiście zgodny z prawem i wszelkimi przepisami, ale też wpasować się w wymagania związane z aspektami wizualnymi i funkcjonalnymi budynku, w którym zamieszkają. Są także klienci, którzy potrzebują pomocy przy zbudowaniu innych obiektów, takich jak magazyny, zakłady produkcyjne, a także budynki biurowe lub handlowe. Każde przedsięwzięcie, bez względu na jego rozmiar i zasięg.

Architekci i inżynierowie

Pracownicy studiów projektowych mają różne kompetencje, potrzebne są do wykonywania pracy. Wśród nich są architekci, jak również inżynierowie budownictwa. Ci pierwsi dbają o wizualną stronę projektu. W ramach tego skupiają się na dobraniu kolorów i materiałów, potrzebnych do wykończenia wnętrza. Dobry specjalista musi mieć dużą wyobraźnię przestrzenną, świetnie radzić sobie z rysunkiem, ale też z używaniem programów komputerowych. Inżynier odpowie za przygotowanie projektu konstrukcji budynku, zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa.