Czym jest faktoring pełny?

Wiele firm posiada tymczasowe problemy finansowe

Każda osoba, która prowadzi działalność gospodarcza boryka się, w mniejszym lub większym stopniu, z zatorami płatniczymi. Zawsze znajdzie się także firma, która owszem podpisze z nami umowę, ale tylko w przypadku, kiedy damy jej długi termin na zapłatę faktury. Co w takiej sytuacji mamy zrobić. Zdecydowanie taka umowa wiąże się ze sporym ryzykiem dla nas. Możemy wykonać usługę lub dostarczyć towar a zapłaty nie dostaniemy, albo dostaniemy ale z późnym terminem płatności. Rozwiązaniem takich dylematów może być podpisanie umowy faktoringu.

Czym tak w ogóle jest faktoring pełny?

Przedmiotem faktoringu mogą być krótkoterminowe wierzytelności- zazwyczaj do 90 dni. Wierzytelności takie muszą wynikać z umów dostawy, sprzedaży lub o świadczenie usług. Zasada jest także to, że w ramach takich transakcji skupuje się wierzytelności niewymagalne. Musi być ona także udokumentowana we właściwy sposób- musi być udokumentowana fakturą VAT. Dodatkowym wymogiem jest to, aby skupowana wierzytelność była wierzytelnością handlową. Przedmiotem faktoringu pełnego, co ważne, nie mogą być wierzytelności niezbywalne.

Jak znaleźć firmę oferującą usługę faktoringu?

Na rynku istnieje wiele firm oferujących tego typu usługi. Co ważne, w ich ofertach możemy spotkać różne rodzaje faktoringu. Należy podkreślić, że najczęściej wybieranym rodzajem jest faktoring pełny, zwany inaczej właściwym. Polega on na tym, że sprzedając wierzytelność handlową nie musimy już się bać o to, że klient nam nie zapłaci. Pełne ryzyko niewypłacalności dłużnika przenoszone jest na faktora, czyli instytucje, która kupuje od nas wierzytelność handlową. Oczywiście jest to bardzo duży plus dla naszej firmy. Minusem jest oczywiście fakt, że ten rodzaj faktoringu jest zdecydowanie najdroższym z oferty. No ale coś za coś. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które mają bardzo wysoką marże na sprzedawane przez siebie usługi lub towary. W takim wypadku nie odczują one aż tak bardzo kosztów faktoringu, a korzyści ze sprzedaży wierzytelności mogą być duże. Taka forma finansowania swojej działalności może być korzystna zwłaszcza w pierwszej fazie rozwoju naszej firmy.

faktoring pełny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *