Koronawirus a zamknięcie szkół

W związku z panującą w Polsce pandemią koronawirusa, Polskie władze postanowiły zamknąć wszystkie placówki oświatowe. Od 12 marca 2020 dzieci nie pójdą do szkoły. Sytuacja ta ma się utrzymywać do okresu Wielkanocy, a możliwe, że zostanie przedłużona. Wszystko zależne będzie od aktualnej sytuacji i bezpieczeństwa w Polsce. Nie da się ukryć, że dzieci są zachwycone tym rozwiązaniem, ale co z nauczycielami i rodzicami? Czy nauczyciele pozostaną bez pracy? Czy trzeba wziąć urlop wypoczynkowy, żeby zajmować się dzieckiem, które w tym czasie pozostanie w domu? Na szczęście rozwiązanie tej sytuacji usatysfakcjonuje wszystkich.

koronawirus

Koronawirus a zamknięcie szkół – nauczyciele.

W art. 81 §1 Kodeksu pracy, który chroni nauczycieli, możemy przeczytać o konieczności wypłacenia wynagrodzenia pracownikowi, który wyraża wolę, ale nie może podjąć czynności zawodowych. Powód niezdolności do pracy może być z przyczyn dowolnych, ale nie może być z winy pracownika. Dowiadujemy się również w jaki sposób zostaje wyliczone wynagrodzenie. Nauczyciel otrzyma wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny (wyr. SN z 22.6.2011 r., II PK 3/11, MoPr 2012, Nr 12).
Biorąc pod uwagę powyższy przepis, każdy nauczyciel który nie może pracować z powodu koronawirusa, zdobędzie prawo do podstawowej pensji.

koronawirus szkola

Koronawirus a zamknięcie szkół – rodzice.

Przepisy dają możliwość uzyskania wolnego w pracy i przyznania wynagrodzenia dla rodzica, który musi opiekować się najmłodszym dzieckiem, które z powodu pandemii koronawirusa nie może pójść do szkoły. Owe prawo umożliwia art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

Jeśli dziecko ma więcej niż 8 lat, a mniej niż 14 zasiłek przysługuje wyłącznie w przypadku choroby.

Zgodnie z art.4 Nowej ustawy uchwalonej w związku z walką z koronawirusem rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Koronawirus a zamknięcie szkół – uczniowie.

Jeżeli okres zawieszenia nauki w szkołach spowodowany wirusem jeszcze się przedłuży, możliwe, że minister oświaty będzie musiał wprowadzić zmiany w organizacji roku szkolnego. Owe zmiany będą spowodowane brakiem możliwości sprawdzenia wiedzy uczniów i przygotowania ich do egzaminów.

One thought on “Koronawirus a zamknięcie szkół

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *