Laser frakcyjny – przygotowanie do zabiegu i czas rekonwalescencji

Laser frakcyjny – przygotowanie do zabiegu i czas rekonwalescencji

Profesjonalne zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego to wyjątkowa możliwość dla osób zmagających się z problemami skórnymi. Wszelkiego rodzaju blizny, wiotka skóra czy rozstępy można sprawnie usunąć za pomocą skutecznego działania lasera CO2. Sam zabieg przebiega szybko i sprawnie, ale cały proces, który obejmuje czas przed i po terapii jest niezwykle ważny i wymaga zaangażowania oraz dużej świadomości.

Bardzo ważne jest aby właściwie przygotować się do zabiegu, a po jego wykonaniu odpowiednio zadbać o skórę. W ten sposób osiągniemy maksymalnie satysfakcjonujące i właściwe rezultaty zabiegu, nie narażając swojej skóry na jakiekolwiek niepożądane efekty.

Przygotowanie do zabiegu – od czego należy zacząć?

Przed zapisaniem się na konkretny termin zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego należy skonsultować się ze specjalistą lub zapoznać się z ogólnymi zaleceniami i przeciwwskazaniami dotyczącymi zabiegu. Warto sprawdzić czy nasza skóra odpowiednio przyjmie działanie lasera, a zabieg nie wywoła niepożądanych efektów.

Główne przeciwwskazania do laserowego usuwania niedoskonałości skórnych to:

 • cukrzyca

 • atopowe zapalenie skóry

 • bielactwo

 • łuszczyca

 • ciąża i karmienie piersią

 • choroby nowotworowe

 • wszczepiony rozrusznik serca

Istnieją także przeciwwskazania czasowe, w przypadku których specjalista zaleca zazwyczaj odroczenie terminu zabiegu. Dzieje się tak w takich wypadkach jak:

 • świeża opalenizna – nie zaleca się stosowania terapii laserowej na świeżą opaleniznę. Zaleca się odczekanie od 4 do 6 tygodni od czasu ostatniego opalania czy wizyty w solarium.

 • stosowanie samoopalaczy – stosowanie kremów samoopalających nie sprzyja poddawaniu się zabiegowi z użyciem lasera frakcyjnego. Należy odczekać aż do ustąpienia efektów stosowania preparatu aby rozpocząć terapię laserową.

 • stosowanie kremów i maści w miejscach planowanego zabiegu – jeżeli przed planowanym zabiegiem stosowaliśmy kremy z witaminą A lub C nie możemy przystąpić do terapii laserem CO2. Należy odstawić maści na około 4 tygodnie zanim zdecydujemy się na zabieg.

 • stosowanie leków światłoczułych – w przypadku stosowania specyfików takich jak pokrzywa, mniszek lekarski, nagietek czy dziurawiec, należy zrezygnować z ich przyjmowania na przynajmniej 2 tygodnie przed zabiegiem.

 • stosowanie leków przeciwbólowych – jeżeli regularnie przyjmujemy leki przeciwbólowe, należy odstawić je na dwie doby przed zabiegiem. Wyjątkiem są medykamenty zawierające paracetamol – nie mają one bowiem właściwości światłouczulających i nie mogą negatywnie wpłynąć na efekty zabiegu.

 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz alkoholu – nie zaleca się spożywania alkoholu lub środków rozrzedzających krew na dwa dni przed zabiegiem z użyciem lasera frakcyjnego.

Warto zapoznać się z listą przeciwwskazań przed zabiegiem a także skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zaleci odpowiednie przygotowanie do zabiegu, wyznaczy jego termin, ilość oraz częstotliwość. Podczas takiej rozmowy omawia się także konkretny problem skórny pacjenta, planuje się szczegółowy plan terapii oraz dyskutuje na temat oczekiwanych rezultatów terapii.

Kiedy już zdecydujemy się na zabieg z użyciem lasera frakcyjnego musimy pamiętać o tym, że przy jednej wizycie laser frakcyjny CO2 zadziała jedynie a około 20% skóry poddawanej terapii, dlatego też warto umówić się na kilkakrotne powtórzenie procesu, oczywiście w odpowiednich odstępach czasu.

Zarówno między zabiegami jak i po zakończeniu całej terapii niezwykle istotna jest właściwa rekonwalescencja. Lista wskazań i zaleceń jest dość obszerna, jednakże w większości przypadków są to po prostu zdroworozsądkowe działania, które nie wpływają negatywnie na komfort życia codziennego. Warto zwrócić na nie uwagę, aby właściwie zadbać o skórę i osiągnąć maksymalnie satysfakcjonujące rezultaty po zabiegu.

doctor-1149149_640

Terapie laserem frakcyjnym – rekonwalescencja

W przypadku stosowania się do zaleceń specjalisty, zabieg z użyciem lasera frakcyjnego nie wywołuje żadnych niepożądanych efektów ubocznych. Wszelkie wrażliwości czy nawet zaczerwienienia skóry są jak najbardziej naturalnym wynikiem działania lasera. Dla pełnego bezpieczeństwa należy jednak zastosować wszelkie możliwe środki ostrożności i zalecenia dotyczące ochrony skóry po zabiegu.

Przez pierwsze dni po zabiegu skóra jest szczególnie wrażliwa. Pojawiają się zaczerwienienia i lekka opuchlizna, a ogólny wygląd skóry przypomina efekt nadmiernego opalania się. Zmianom skórnym może towarzyszyć odczucie pieczenia czy gorąca, które powinny ustąpić po zaledwie kilku godzinach od zakończenia zabiegu. Czas ten jest zazwyczaj wprost proporcjonalny do konsekwencji w stosowaniu się do zaleceń specjalisty, jakimi w tym wypadku jest używanie środków na oparzenia słoneczne oraz chłodnych okładów. Pierwsze zaczerwienienia i zmiany skórne powinny ustąpić już po kilku dniach, ale całkowita regeneracja skóry po zabiegu trwa nawet dwa do trzech tygodni.

Podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych należy traktować skórę po zabiegu bardzo delikatnie. Powinniśmy w tym czasie używać specjalnych, delikatnych kosmetyków myjących, takich jak żel bezmydłowy czy płyn micelarny. W żadnym wypadku nie powinno stosować się do oczyszczania skóry środków drażniących takich jak spirytus salicylowy czy środki zawierające kwas salicylowy lub tretinoinę. W przypadku zabiegu na skórze twarzy należy powstrzymać się także od mocnego makijażu na co najmniej kilka dni od zakończenia terapii laserowej.

Należy także pamiętać aby bezpośrednio po zabiegu nie wystawiać skóry na szkodliwe dla niej warunki, takie jak na przykład nadmierne działanie promieni UV. Należy więc zrezygnować z wizyt w solarium czy na plaży na co najmniej dwa tygodnie po zabiegu. W przypadku konieczności wyjścia na mocne słońce należy stosować kremy z wysokim filtrem (co najmniej 50).

Inne środki ostrożności po zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego

Oprócz dość oczywistych, wyżej wymienionych środków ostrożności jakie należy zachować po poddaniu się zabiegowi z użyciem lasera frakcyjnego, powinniśmy także pamiętać o unikaniu:

 • alkoholu – przez dwie doby po zabiegu

 • gorących kąpieli, wizyt w saunie czy jacuzzi – przez dwa tygodnie po zabiegu

 • korzystania z basenów z chlorowaną wodą – przez dwa tygodnie po zabiegu

 • Warto także pamiętać o właściwym nawilżaniu skóry poprzez picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

Im rzetelniej będziemy stosować się do zaleceń dermatologa czy kosmetologa tym szybciej osiągniemy pożądane rezulaty zabiegu i przywrócimy naszej skóze pierwotną kondycję. Warto jednak pamiętać, że proces gojenia się skóry do kwestia indywidualna, a podane ramy czasowe są jedynie umownymi i przybliżonymi danymi. Każdy pacjent to indywidualny przypadek, a na proces rekonwalescencji wpływa wiele czynników, które mogą go przyspieszyć lub wydłużyć, co nie zawsze jest złym znakiem. Należy więc dać sobie i swojej skórze czas, zachować środki ostrożności i obserować zmiany zachodzące w organizmie po wykonanym zabiegu.

Jeżeli jednak po terapii laserowej pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy lub wątpliwości dotyczące właściwej pielęgnacji skóry najlepszym rozwiązaniem jest kontakt ze specjalistą, który dogłębnie zbada sprawę i udzieli profesjonalnej porady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *