Młyn kulowy
Młyn kulowy to maszyna, która znajdzie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jego nieskomplikowany mechanizm jest łatwy do zrozumienia i niezawodny.
Młyn kulowy jako rodzaj młyna grawitacyjnego.
Młyn kulowy działa na podstawie prostej zasady. W jego komorze umieszczone zostają mielniki, które w czasie obrotów bębna unoszą się i opadają wraz z materiałem przeznaczonym do zmielenia. Uderzając o materiał i spadając razem z nim – mielą go. Ten prosty mechanizm sprawdza się podczas mielenia na mokro i na sucho materiałów miękkich i średnio twardych. Dzięki temu, młyn kulowy jest bardzo popularny.
Młyn kulowy – jakie mielniki są w nim używane?
Aby zmielić materiał, potrzebne są mielniki. Młyn kulowy wyposażony jest w mielniki w postaci kul o różnej średnicy. Najczęściej są one wykonane ze stali lub ceramiki, aby nie ścierały się podczas mielenia materiałów i mogły długo pełnić swoją funkcję. Jednak nie zawsze, młyn kulowy może zawierać takie kule. Kiedy używany jest w przemyśle pirotechnicznym, konieczne są bezpieczniejsze mielniki, aby zapobiec wybuchom. Muszą być wykonane z materiałów nieiskrzących, takich jak na przykład ołów z antymonem.
Młyn kulowy – gdzie jeszcze jest stosowany?
Oprócz przemysłu pirotechnicznego, młyn kulowy stosowany jest także w innych sektorach. Są to między innymi przemysł energetyczny, ceramiczny i cementowy. Przydaje się również w górnictwie do przeróbki rud. Jak widać, młyn kulowy to nieskomplikowana i uniwersalna maszyna, która znajdzie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.