Budownictwo

Nieco słów o piecach wolnostojących

akcesoria do kominków kraków
Na pozór dobór pieca wolnostojącego jest w stanie wyglądać na prostą sprawę, w rzeczywistości aczkolwiek jest to złuda. Rodzajów takich pieców jest multum, nie oznacza to niemniej jednak, iż trzeba się niepokoić – większy dobór artykułów na rynku implikuje, że konsument ma większą szansę wykrycia tego, co może sprostać jego potrzebom. Wyprodukowane przez różne organizacje i reprezentujące przeróżne kategorie cenowe piece wolnostojące mogą wyróżniać się na przykład wyglądem (jedni klienci lubią, gdy ich piec ma tradycyjny design, a niektórzy preferują nutkę nowoczesności), wskaźnikami technicznymi lub mocą. Relewantną sprawą, na jaką wskazane jest wyjątkowo zwrócić uwagę, to solidność półproduktów wykorzystanych do konstrukcji pieca. Niezmiernie atrakcyjne są piece rodzaju koza – stworzone z żeliwa czy też stali. Wartością żeliwa jest fakt, iż można z niego produkować wzory, będące dekoracją wyglądu pieca. Jeżeli myślimy o mocy, piec wolnostojący daje radę uzyskiwać moc od około 4 do kilkunastu kilowatów. Co interesujące, pod tym względem piece wolnostojące nie są – wbrew powszechnym opiniom – słabsze od tradycyjnych kominków z wkładami. Jeśli już zdecydujesz się na zainstalowanie atrakcyjnej wśrod klientów kozy, pamiętaj, że żeby była ona właściwie wykorzystana, należy odpowiednio umieścić ją w domu – najlepiej w jego środkowym miejscu. Wtedy ciepło rozchodzące się z pieca będzie efektywnie wykorzystane. Z powodów bezpieczeństwa nie powinno się z kolei stawiać pieca w otoczeniu obiektów wykonanych z łatwopalnych tworzyw (np. mebli). Również posadzka pod samym piecem musi być stworzona z artykułu niepalnego. Co ewidentne – istotną kwestią jest też to, by zatroszczyć się o akuratne scalenie pieca z przewodem kominem. Dokonuje się tego z wykorzystaniem stalowych rur. Gdy już zainstalujesz piec w swoim domu, pamiętaj również, tak aby nie spalać w nim odpadów. Robiąc tak, nie tylko zatruwasz naturę, ale także wystawiasz się na duże kary pieniężne. Odpowiednim materiałem opałowym do piecyka rodzaju koza będzie drzewo pochodzące z drzew liściastych, tego typu jak akacja, dąb czy wiąz. Używać można także brykietów drzewnych.