Pogrzeb świecki Poznań 

Jak wygląda pogrzeb świecki Poznań? 

Jest to ceremonia pogrzebowa, która odbywa się bez obrzędów oraz symboli religijnych. Nie uczestniczy w niej osoba duchowna i nie ma wspólnej modlitwy osób, które uczestniczą w pogrzebie. Przed ceremonią rodzina zmarłego ustala z mistrzem ceremonii szczegóły mowy pogrzebowej oraz cały przebieg pogrzeb świecki poznań. Zazwyczaj wygląda w następujący sposób:

  • godzinę przed uroczystością zostaje wystawiona trumna ze zmarłym w Kaplicy Cmentarnej, która musi być zamknięta zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia  z dnia 07.12.2001 w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi
  • bliscy zmarłego mogą przez ten czas przynieść wieńce oraz pożegnać się ze zmarłym,
  • pogrzeb świecki poznań o wcześniej ustalonej godzinie prowadzi mistrz ceremonii, trwa ona zazwyczaj 45 minut,
  • po zakończeniu ceremonii obsługa pogrzebu przenosi trumnę lub urnę na wyznaczone miejsce pochówku, podążają za nimi mistrz ceremonii oraz wszyscy uczestnicy pogrzebu, 
  • każdy z uczestników zajmuje swoje miejsce, tak aby jednocześnie widzieć grób i nie przeszkadzać obsłudze pogrzebu,
  • następuje czas dla bliskich zmarłego na chwilę zadumy, ciszy, pożegnania, przemówień i podziękowań,
  • zmarły jest chowany do grobu,
  • na zamurowanym lub zasypanym grobie są składane wieńce i znicze. 
pogrzeb świecki poznań

Kto podejmuje decyzję o pogrzebie świeckim? 

Decyzję o pogrzeb świecki poznań podejmuje zmarły za życia. Swoją wolę może zapisać w testamencie. Jeśli jednak nie zdążył sporządzić takiego dokumentu, a rodzina wie, że był ateistą lub agnostykiem, mogą sami podjąć tę decyzję za niego. Często jednak mimo poglądów zmarłego, rodzina decyduje się na katolicki pogrzeb. 

Więcej szczegółów na https://charon24.eu/uslugi-pogrzebowe/!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *