Spółka komandytowa księgowość

Czym jest spółka komandytowa?

Spółka komandytowa jest spółką osobową. Wiąże się to z prowadzeniem przedsiębiorstwa pod jej własną firmę. W jej skład wchodzą takie osoby jak komplementariusz – odpowiadający całkowcie za zoobowiązania spółki – oraz komandytariusz posiadający jedynie odpowiedzialność częściową. W jaki sposób spółka komandytowa księgowość organizuje własną księgowość?

Księgowość w spółce komandytowej.

Spółka komandytowa księgowość ma obowiązek prowadzenia księgowości pełnej z racji formy prawnej w jakiej funkcjonuje. Pełna księgowość w spółce komandytowej polega na rozbudowanym i precyzyjnym systemie ewidencyjnym. Zajmuje się ona nie tylko liczeniem podatków, ale również nieustannym kontrolowaniu pełnego obrazu finansowego danego przedsiębiorstwa. Spółka komandytowa księgowość musi dokonywać zapisu podwójnego, czyli każdą operację finansową należy uwzględnić na dwóch kontach bankowych. Spółka komandytowa księgowość zazwyczaj przeznacza kwestie księgowania biurowi księgowemu.

spółka komandytowa księgowość

Uproszczona księgowość

Czasem zdarza się, że spółka komandytowa księgowość może prowadzić tak zwaną księgowość uproszczoną. Ten wyjątek obejmuje głównie mikro oraz małe przedsiębiorstwa. Do takiej sytuacji może dojść wówczas gdy spółka spełnia pewne warunki. Jej suma aktywów na koniec roku nie może przekroczy 1,5 miliona złotych, a przychody netto nie są większe niż 3 miliony złotych. Ponadto średnioroczne zatrudnienie w spółce nie przekracza dziesięciu osób. Zaletą księgowości uproszczonej jest między innymi to, że spółka zostaje zwolniona z konieczności sporządzania informacji dodatkowej.

Dowiedz się więcej na https://cksk.pl/ksiegowosc-spolki-komandytowej/!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *