Sposoby na zmęczone stopy

Nasze stopy kiedyś i dziś

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego tak wielu ludzi ma dzisiaj zmęczone, obolałe stopy, musimy rzucić okiem na historię naszych stóp i ich bezpośrednie otoczenie.

Nasi przodkowie spędzali dni w pozycji wyprostowanej, na nogach. W ten sposób stopy otrzymywały stały nacisk z ziemi i od nadepnięcia na duże i małe cząstki gruzu, które pokrywały ziemię. Chodzenie po gruzach wytworzyło gorące punkty nacisku w różnych częściach stopy. W ten sposób ludzie otrzymywali masaż stóp, a ich odruchy były jednocześnie stymulowane. Oprócz wcześniejszych korzyści nierówne naturalne podłoże powodowało, że stopy zginały się i rozciągały na wiele sposobów.

Czy są jakieś dowody sugerujące, że nasi odlegli przodkowie mieli problemy ze stopami? Nie. Stara forma masażu stóp (od podstaw) działała dla nas do około 4300 lat temu, kiedy ludzie zaczęli robić pierwsze utwardzone drogi, również w Egipcie około 4600 lat temu. Pierwszy piktogram przedstawiający osobę masującą stopy innych osób znaleziono również w Egipcie, sprzed 4300 lat. Ten „terapeuta masażu” był drugi po faraonie, wszystko dzięki jego zdolnościom do leczenia ludzi poprzez masowanie ich stóp. Jak widać tutaj refleksologia zrodziła się tuż po wprowadzeniu utwardzonych dróg. Jak wiecie, stopy mogą ranić nie tylko z powodu obrażeń; mogą również zranić z powodu stanów zapalnych odruchu. Punkty te mogą stać się bardzo wrażliwe z wielu powodów, z których jednym może być po prostu brak stymulacji.

 

 

Wynalezienie dróg a stopy

Wynalezienie dróg utwardzonych przyniosło niezamierzone konsekwencje. Płaskie drogi uniemożliwiały stopom zginanie się i rozciąganie na wiele sposobów, powodując letarg, a nawet stagnację mięśni w stopach. Dodatkowo, bez gruzu, punkty odruchowe utraciły stymulację. Utwardzone drogi i prymitywne obuwie zrodziły wiele problemów związanych ze stopami. Refleksologia rozprzestrzeniła się na afrykańskie pustynie, podczas gdy na Dalekim Wschodzie w Indiach i Chinach zaobserwowano odmienną terapię odruchową, w której igły są wykorzystywane do osiągania i stymulowania tych punktów odruchowych.

Dzisiaj, bez względu na to, jakie buty nosimy lub nie nosimy, nadal chodzimy po płaskich terenach. Ta płaskość powoduje, że stopy bolą, a nieleczone bóle zamieniają się w ból. Teraz już wiesz, dlaczego masaż stóp i refleksologia stały się ostatnio tak popularne. Wynika to z noszenia butów wszędzie, nawet w domu na dywanie i na plaży na piasku; a ze względu na płaskie drogi wszędzie wchodzimy.

Jak zapobiec zmęczeniu i bólowi stóp?

Aby zapobiec bólowi stóp, musimy dać im to, co mieli w obfitości w odległej przeszłości. Musimy chodzić boso po trawie, piasku, skałach, wypełniaczu krajobrazu i / lub innych naturalnych, nierównych powierzchniach.

Zdaję sobie sprawę, że samo czytanie tych słów sprawia, że ​​wiele osób czuje się niekomfortowo. Bez praktyki współczesne stopy nie tolerują chodzenia po naturalnym terenie. Aby przezwyciężyć tak wysoką nietolerancję, sugeruję noszenie jednej lub dwóch par grubych skarpet (bez butów) i próbowanie powolnego chodzenia po trawie, piasku, skałach, wypełnieniu krajobrazu lub na nierównym terenie. Jeśli stopy są nadal zbyt wrażliwe, możesz zastosować Tiger Balm (balsam sportowy), aby tymczasowo zmniejszyć wrażliwość stóp.

Jednak dla niektórych opcje na zewnątrz nie są możliwe. W takich przypadkach stworzyłem sposób na odtworzenie wrażeń na zewnątrz w twoim domu, zwracając większą uwagę na potrzeby delikatnych stóp.

Wizyta  u podologa

Jeśli Twoje stopy są obolałe, opuchnięte, lub czujesz że coś jest z nimi nie tak, wybierz się do podologa. To lekarz, który zajmuje się schorzeniami stóp. Może się okazać, że posiadasz jakieś schorzenia stóp, np. halluksy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *