Stolik kawowy industrialny okrągły

Jaki stolik kawowy wybrać do domu? A może zdecydować się na stolik kawowy industrialny okrągły? Ale czy na pewno należy mówić “industrialny”? Może zamiast zapożyczenia, użyć słowa rodzimego?

Stolik kawowy industrialny okrągły

“Industrialny” czy “przemysłowy”?

Ponieważ styl industrialny w aranżacjach mieszkań i domów robi się coraz popularniejszy, coraz częściej też spotyka się przymiotnik “industrialny”. Niektórzy krzywią się, słysząc go lub czytając, ponieważ są osoby, które uważają, że należy unikać zapożyczeń z języków obcych, zastępując je (o ile tylko to możliwe) słowami rodzimymi. Czy zatem zwrot “stolik kawowy industrialny okrągły” jest poprawny? Czy też powinniśmy mówić inaczej?

Nie takie zapożyczenia straszne

Słownik Języka Polskiego podaje następującą definicję słowa “industrialny”: “związany z przemysłem, dotyczący uprzemysłowienia; przemysłowy”. Może zatem używać przymiotnika “przemysłowy” zamiast “industrialny”? Brzmi bardziej swojsko?

Jednak okazuje się, że słowo “industrialny” zostało zapożyczone z łaciny. Z tego też języka trafiło do angielszczyzny (poprzez język francuski). Było ono w użyciu w polszczyźnie jeszcze zanim powstało słowo “przemysłowy”. Przymiotnik “industrialny” jest odnotowywany w dziewiętnastowiecznym słowniku, zaś dwudziestowieczny słownik Doroszewskiego oznacza go jako przestarzały (sic!).

Czy zatem warto aż tak przesadnie dbać o “czystość” językową? Nawet jeżeli zapożyczenia czasem niektórych rażą, to należy pamiętać, że język polski, jak każdy inny język żywy, wciąż się zmienia i przekształca, a zjawisko występowania w nim zapożyczeń z innych języków jest naturalne i znane od wieków. Możemy więc powiedzieć: “stolik kawowy industrialny okrągły” i nie będzie to błędem.

Dowiedz się więcej: https://www.perlabottega.com/stoliki-kawowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *