Zespół stresu pourazowego – pierwsze objawy

Człowiek jest istotą bardzo złożoną i skomplikowaną. Tak samo jest nie tylko z ogólnym organizmem fizycznym, ale również ze światem psychicznym. Przy czym należy zaznaczyć, że żyjemy w świecie, który potrafi być niebezpieczny. Bywa tak, że czasami nie sposób uchronić się przed wydarzeniami traumatycznymi. Szczególnie jeśli mieszkamy w dużych miastach, jak chociażby Warszawa.

Jakie wydarzenie może być przykładem czynnika wywołującego traumę?

Otóż zaliczyć do takich czynników można gwałt, rozbój, bycie świadkiem morderstwa, poważny wypadek samochodowy, molestowanie seksualne bądź porwanie.

Po przeżyciu takich wydarzeń można mieć zespół stresu pourazowego Warszawa jest jednak dużym miastem, dlatego też łatwo jest tam znaleźć pomoc specjalistów. Nie należy obawiać się pomocy psychologa, ponieważ może to pomóc stanąć nam „na nogi”.

Zespół stresu pourazowego – ujęcia definicyjne

Czym jest zespół stresu pourazowego? W skrócie nazywany jest PTSD. Jest to zaburzenie lękowe, które pojawią się często po przeżyciu jakiegoś traumatycznego wydarzenia. Jak to wygląda w praktyce? Otóż objawia się to przez natrętne, powracające wspomnienie. Pojawiają się przy tym obrazy w głowie oraz powracają emocje, które podczas tego wydarzenia nam towarzyszyły. Często powoduje to unikanie osób, miejsc oraz wszelkich rzeczy przypominających o wydarzeniu. Dodatkowo pojawiają się objawy fizyczne takie jak problemy ze snem, drażliwość, omdlenia, trudności z zapamiętywaniem oraz nadmierna czujność.
	zespół stresu pourazowego warszawa

Co zrobić, jeśli mamy zespół stresu pourazowego?

Aby odnieść sukces z poradzeniu sobie z zespołem stresu pourazowego niezbędne jest połączenie farmakologii wraz z profesjonalnie prowadzoną psychoterapią. Same leki nie stanowią pomocy, jeśli problem nie zostanie przerobiony. Pozytywną informacją w tym kontekście jest fakt, że znaczna część osób cierpiących na PTSD po dobrze przeprowadzonej psychoterapii wraca do zdrowia. Dlatego też warto jest przełamać się, zebrać się na odwagę orz sięgnąć po pomoc specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *