Budownictwo

Jak wykorzystywany jest BIM na budowie?

Building Information Modeling (BIM) to technologia, która coraz częściej jest wykorzystywana w branży budowlanej. BIM na budowie pozwala na tworzenie i zarządzanie cyfrowym modelem budynku, który zawiera informacje o jego konstrukcji, instalacjach, aranżacji wnętrz itp.

Wykrywanie kolizji

Jednym z ważnych aspektów wykorzystania BIM na budowie jest wykrywanie kolizji pomiędzy elementami budynku i instalacjami. Detekcja kolizji to proces polegający na sprawdzeniu, czy w modelu BIM występują miejsca, w których różne elementy budynku (np. konstrukcja, instalacje) nie są ze sobą zgodne. Kolizje mogą być spowodowane przez błędy projektowe, brak koordynacji między różnymi specjalistami, czy też zmiany wprowadzone w trakcie projektowania.

bim na budowie
Zarządzanie projektem

BIM na budowie pozwala na skuteczne zarządzanie projektem budowlanym, a także na wykrywanie i rozwiązywanie problemów technicznych, które mogą pojawić się podczas realizacji prac budowlanych. Unikanie kolizji przez BIM oznacza znacznie mniejsze koszty i czasochłonność prac naprawczych, wykonywaniem dodatkowych otworów w konstrukcji czy zamawianiem nowych elementów instalacji. Poprawnie przeprowadzona detekcja kolizji ma również pozytywny wpływ na jakość dokumentacji projektowej, która jest istotna w całym procesie budowy.

Po więcej ważnych informacji odnośnie powyższego tematu, warto odwiedzić stronę: https://bimup.tech/