Kataforeza

Kataforeza to inaczej malowanie elektroforetyczne, które wykorzystuje technikę nakładania powłok lakierniczych z wykorzystaniem zjawiska elektroforezy.

Czym jest elektroforeza?

Elektroforeza to metoda polegająca na nakładaniu powłok malarskich na powierzchnie przewodzące prąd elektryczny.

Kataforeza natomiast to jeden z procesów mieszczących się w kategorii elektroforezy. Charakterystyczną cechą tej metody jest to, że cząsteczki koloidalne, które są zawieszone w ciekłym ośrodku, przenoszą się pod wpływem pola elektrycznego i osadzają się na elektrodzie. Do tworzenia stabilnych zawiesin, które będą przenosić ładunek, stosuje się polimery, pigmenty, barwniki, ceramikę i metale.

efekt malowania metodą kataforezy

Dlaczego warto wybrać kataforezę?

Kataforeza to jedna z najlepszych technik pozwalających na prawidłowe zabezpieczenie elementów wykonanych z metalu przed korozją. Proces technologiczny to proces obróbki chemicznej z oddziaływaniem pola elektrycznego.

Przed właściwym malowaniem przedmiotów za pomocą kataforeza przedmiot musi zostać odpowiednio przygotowany. Używa się do tego obróbki mechanicznej, która pozwala na usunięcie ewentualnych śladów korozji i starych powłok malarskich, oraz nadaniu mu odpowiednich cech, takich jak szorstkość, która sprawi, że powłoka lakiernicza prawidłowo przyczepi się do powierzchni. Takie efekt uzyskuje się dzięki obróbce szlifierskiej. Po niej następuje odłuszczanie, a potem zanurzenie przedmiotu w roztworze alkalicznym.

Kataforeza to technologia, która służy do zabezpieczenia oraz barwienia metali.

Aby dowiedzieć się więcej na temat kataforezy, odwiedź stronę https://alucrom.pl/obrobka-powierzchniowa/lakierowanie-przemyslowe/e-coat-2/!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *