Budownictwo

Przewiert horyzontalny

Przewiert horyzontalny kierunkowy (Horizontal Directional Drilling) to nowoczesna metoda pracy polegająca na wykonywaniu poziomych przewiertów za pomocą specjalnych narzędzi. Do całego procesu wykorzystuje się między innymi systemy pomiarowe, trajektoria. Taki przewiert horyzontalny jest możliwy na terenach nawet bardzo zurbanizowanych oraz pod ochroną, ponieważ nie powoduje zniszczeń w infrastrukturze i środowisku. Ponadto, jest idealny do pokonywania gór i wzniesień oraz do terenów z gęstą siecią wodociągową lub kanalizacyjną.

Przewiert horyzontalny

Systemy pomiarowe

Przewiert horyzontalny to także systemy pomiarowe, które umożliwiają śledzenie parametrów wiercenia, między innymi takich jak kąt wiercenia, pochylenia oraz bieżącą głębokość. Najczęściej stosuje się dwa systemy pomiarowe, takie jak system radiowy oraz kablowy.

Rury osłonowe

Przewiert horyzontalny ma kilka etapów pracy, a jednym z nich jest przeciągniecie przewodu przez rurę osłonową. Występują rury stalowe, żeliwne, PE, HDPE, PCV oraz kompozytowe.

Wiertnice

Przewiert horyzontalny wykorzystuje takie narzędzia jak wiertnice gąsienicowe o napędzie dieslowskim. Wiertnice dzieli się na małe, średnie oraz duże.

Dlaczego warto stosować przewiert horyzontalny?

Przewiert horyzontalny, który jest prowadzony pod drogą, niesie za sobą wiele zalet. Po pierwsze, jest przyjazny dla środowiska, ponieważ nie niszczy kolejnych warstw gleby, jak i również systemów korzeniowych. Ponadto, zaletą jest brak zanieczyszczeń, prowadzących do braku kosztów związanych z rekultywacją terenu.

Zobacz więcej na: https://www.telbest.pl/przewierty-sterowane.html