Budownictwo

Piece wolnostojące – czy należałoby inwestować?

akcesoria do kominków kraków
Pozornie dobór pieca wolnostojącego jest w stanie wydawać się łatwą sprawą, w istocie jednak jest to złuda. Typów tego typu pieców jest masa, nie oznacza to jednak, że trzeba się martwić – bardziej natężony dobór asortymentu na rynku oznacza, że odbiorca ma większą perspektywę wyszukania tego, co odpowiada jego potrzebom. Wyprodukowane przez różnorodne działalności gospodarcze i prezentujące różnorodne kategorie kosztów piece wolnostojące mogą kontrastować na przykład wyglądem (jedni klienci wolą, kiedy ich piec ma zwyczajny design, inni preferują odrobinę nowatorskości), wskaźnikami technicznymi bądź siłą. Relewantną rzeczą, na jaką wskazane jest przede wszystkim zwrócić atencję, to wytrzymałość budulców użytych do konstrukcji pieca. Niezmiernie popularne są piece rodzaju koza – skonstruowane z żeliwa albo stali. Walorem żeliwa jest to, że można z niego przygotowywać wzory, będące dekoracją wyglądu pieca. Jeśli myślimy o mocy, piec wolnostojący jest w stanie osiągać moc od circa 4 do kilkunastu kilowatów. Co interesujące, pod tym względem piece wolnostojące nie są – na przekór popularnym opiniom – gorsze od standardowych kominków z wkładami. Jeżeli już zdecydujesz się na montaż popularnej kozy, pamiętaj, iż aby była ona dobrze zagospodarowana, należy właściwie umiejscowić ją w domu – najlepiej w jego środkowym punkcie. Wtenczas ciepło bijące z pieca będzie wydajnie wykorzystane. Z powodów bezpieczeństwa nie należy tymczasem sytuować pieca w okolicy obiektów przyrządzonych z łatwopalnych tworzyw (np. sprzętów). Również podłoga pod samym piecem powinna być stworzona z półproduktu niepalnego. Co klarowne – bieżącą kwestią jest także to, żeby zadbać o adekwatne scalenie pieca z przewodem kominem. Dokonuje się tego przy użyciu stalowych rur. Gdy już postawisz piec w swym mieszkaniu, pamiętaj także, by nie spopielać w nim śmieci. Czyniąc tak, nie tylko zatruwasz naturę, lecz również wystawiasz się na duże kary pieniężne. Najlepszym opałem do piecyka typu koza będzie drewno pochodzące z drzew liściastych, takich jak akacja, dąb czy wiąz. Wykorzystywać można także brykiety drzewne.