Budownictwo

Układanie płytek kraków, kładzenie płytek kraków

Układanie płytek kraków – co  będzie potrzebne?

Do kładzenie płytek kraków potrzebne jest sporo materiałów. Nie są one jednak skomplikowane, można je łatwo zdobyć lub pożyczyć w specjalistycznych punktach. Będą to między innymi klej do płytek, zaprawa wyrównująca, fugi, maszynka do cięcia płytek, paca , ściągacz gumowy, młotek gumowy, sznur do mierzenia, poziomica, linijka,krzyżyki dystansowe.

Układanie płytek kraków, kładzenie płytek kraków

Układanie płytek krok po kroku

Układanie płytek kraków rozpoczynamy od przygotowania podłoża. Można je odkurzyć, następnie nałożyć emulsję do gruntowania oraz w razie konieczności masę samopoziomującą.

Następnym etapem kładzenie płytek kraków jest dopasowanie płytek do podłoża. Najpierw układanie płytek kraków wykonujemy,, na sucho”, aby zwizualizować nasza pracę i zminimalizować ewentualnie błędy. Używamy sznura pomiarowego do pociągnięcia prostopadłych linii, wzdłuż których zaczniemy układanie płytek kraków. Nie wolno zapomnieć o przestrzeniach, które będziemy wypełniać fugami.

Trzeci etap układanie płytek kraków to już praca właściwa. Rozprowadzamy klej na wcześniej przygotowanych, suchym i czystym podłożu. Należy zrobić to maksymalnie równomiernie za pomocą szpachelki z ząbkami. Układanie płytek kraków rozpoczynamy od najdalszej ściany, przesuwając się stopniowo do punktu wyjścia. Płytkę kładziemy na kleju i dociskamy do podłoża, następnie dobijamy gumowym młotkiem. Pomiędzy poszczególne płytki wkładamy krzyżyki dystansowe. Każdą ułożoną płytkę sprawdzamy poziomicą czy jest równa do pozostałych. W razie potrzeby używamy maszynki do przycinania płytek, aby dopasować je do powierzchni.

Ostatnim etapem układanie płytek kraków jest fugowanie. Pozostawione przerwy między płytkami uzupełniamy fugą z wykorzystaniem gumowego ściągacza. Następnie przecieramy mokrą gąbką. Na koniec elementy łączeniowe, które nie wyglądają estetycznie zakrywamy listwami. Zobacz na https://ddprojekt.pl/kladzenie-plytek/